Wieża ciśnień

Wieża ciśnień stanowi jeden z charakterystycznych punktów miasta Środa Wielkopolska. Powstała ona w 1911 roku, a do 1998 roku pełniłą rolę wieży ciśnień w systemie wodociągowym Środy Wielkopolskiej. Dziś już jest na “emeryturze” niemniej jednak wciąż jest jednym z najchętniej podziwianych miejsc i przez wielu uważana jest za jeden z najpiękniejszych zabytków miasta Środa Wlkp.

Kiedy na początku XX wieku zapotrzebowanie na wodę w mieście Środa Wielkopolska wzrosło w skutek uprzemysłowienia, stare, klasyczne studnie rozmieszczone w różnych punktach miasta trzeba było wspomóc przez zastosowanie nowych rozwiązań. Tym rozwiązaniem okazała się całkiem nowa sieć wodociągowa wraz z ujęciem wody i wieżą ciśnień. Realizacji tego rozwiązania podjęła się firma J. Scheven z Dusseldorfu.

Budowę ukończono w 1911 roku i sieć wodociągowa składała się wtedy z 5 studni artezyjskich stacji pomp oraz wieży ciśnień. Wieża ciśnień ma 42 metry wysokości, a zbudowana jest z klinkierowej, czerwonej cegły. W wieży ciśnień mieści się zbiornik o pojemności 150m3, z którego i do którego prowadzą żeliwne rury, które tłoczą wodę. Sam zbiornik został wykonany techniką nitowania, a dojść do niego można stalowymi schodami.

zobacz zdjęcia w galerii

line
footer
Wszystkie prawa zastrzeżone dla Softform projekty internetowe