Zabytki

Środa Wielkopolska to niewątpliwie atrakcyjne miasto pod względem turystyki w tym również i zabytków. Można znaleźć tutaj wiele miejsc godnych uwagi i obejrzenia – w końcu Środa Wlkp. uważana jest za stolicę historyczno–geograficznego regionu nazywanego Ziemią Średzką.

Jednym z najpiękniejszych zabytków w mieście Środa Wlkp. jest bez wątpienia późnogotycka Kolegiata p.w. NMP Wniebowziętej. Powstała ona na początku XV wieku, a pod koniec wieku XV została ona przekształcona w kościół, a Dużą rolę przy tej przebudowanie odegrał Władysław Jagiełło. Sama Kolegiata wzbudza zachwyt, ale godne są również obrazy, jakie się w niej znajdują, a są to oryginalne dzieła największych światowych artystów m.in. Rubensa. W Kolegiacie na szczególną uwagę zasługuje również spiżowa krata, która oddziela przejście z kościoła do Kaplicy Gostomskich.

Innym godnym uwagi kościołem w Środzie Wielkopolskiej jest neoromański poewangelicki kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1881-88, który znajduje się przy ulicy Wiosny Ludów. Jeśli chodzi o inne kościoły to z to jest ich jeszcze wiele, ale warto zwrócić szczególną uwagę na mury nawy kościoła dominikanów z XV wieku, którego już nie ma, ale mury można zobaczyć w budynku przemysłowym przy ul. Mała Klasztorna 3.

Warto również poświęcić chwilę i zobaczyć dwa cmentarze: jeden to cmentarz rzymskokatolicki, gdzie najstarszy nagrobek pochodzi z 1792 roku, a drugi zaś to nieużytkowany już cmentarz ewangelicki, na którym znajduje się całkiem ciekawa  kaplica wybudowana w 1910 r.

Na uwagę również zasługuje pomnik generała Jana Henryka Dąbrowskiego, który powstał w 1997 roku i jest to pierwszy taki pomnik w Polsce, a znajduje się on przy wieży ciśnień w Środzie, która również jest miejsce zabytkowym.

Miasto Środa Wielkopolska posiada również zabytkowy rynek, w szczególności na uwagę zasługuje tzw. Stary Rynek, który jest pozostałością rynku jeszcze z czasów Średniowiecza.

Będąc w Środzie Wielkopolskiej warto również przyjrzeć się zabytkowemu ratuszowi z połowy XIX wieku, a także plebanii przy ulicy Jażdżewskiego 3, która również powstała w XIX wieku.

W mieście Środa Wlkp. można również zobaczyć wille z XIX wieku. Najpiękniejsze znajdują się przy ulicach Kilińskiego 7, Dąbrowskiego 12, 20 oraz Krótkiej 5. A skoro jesteśmy przy domach to nie można pominąć również zespołu dworskiego w Źrenicy z 2 poł. XIX wieku.

Na koniec zwiedzania Środy Wlkp. warto wypróbować zabytkowy szlak Średzkiej Powiatowej Kolei Wąskotorowej wraz z jego infrastrukturą.

line
footer
Wszystkie prawa zastrzeżone dla Softform projekty internetowe