Położenie

Środa Wielkopolska to miasto w powiecie średzkim w województwie wielkopolskim. Środa leży w Mezoregionie Równina Wrzesińska, który wchodzi w skład Makroregionu Pojezierze Wielkopolskie. Samo miasto Środa Wielkopolska jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie.

Gmina Środa Wielkopolska ma powierzchnię 207,1 km2, z czego 18 km2 przypada na samo miasto Środa Wielkopolska. Na gminę poza jej stolicą składa się 35 sołectw. Według danych z 2007 roku w gminie zamieszkuje 30 558 osób. W samym mieście Środa Wielkopolska mieszka 22 000 osób.

Przez Środę Wlkp. magistrala północ – południe oraz droga krajowa nr 11, która łączy środkowe wybrzeże Morza Bałtyckiego oraz Śląsk. Przez gminę przebiega również droga wojewódzka nr 432 Śrem – Środa Wielkopolska – Września. Dużym atutem jest też budowana autostrada A2, gdyż od Środy do jej najbliższego węzła jest zaledwie 25 km. Ponadto w pobliżu Środy znajduje się lotnisko Poznań-Ławica.

Środa Wlkp. to jednak nie tylko dobra komunikacja, ale i piękne krajobrazy. Lasy i zadrzewienia zajmują ok. 7% powierzchni gminy Środa Wielkopolska. Ponadto na terenie gminy znajduje się sześć parków miejskich, a także częściowo w granicach miasta Środa Wielkopolska leżą Bagna Średzkie, które są obszarem chronionego krajobrazu. Dodatkowo ważnym miejscem jest obszar zwany Doliną Strugi średzkiej i Maskawy.

line
footer
Wszystkie prawa zastrzeżone dla Softform projekty internetowe